Optik Instruments NOVINKYZajímavý článek o FTIR spektrometru ALPHA II pro detekci virů

2020-03-31

Vědci z Monash Univerity v Austrálii přišli se zjaímavým  a v dnešní době velmi aktuálním článkem o rychlé a ekonomické detekci virových onemocnění v krvi pomoci FTIR spektrometru ALPHA  II.

Více…

IV. Setkání uživatelů FTIR a Ramanovy spektrometrie Bruker 24.9., Brno

2020-02-24

Srdečně Vás zveme na jednodenní setkání uživatelů našich přístrojů.

Více…

Za hranice konvenční infračervené spektroskopie – využití FTIR spektrometrů ve FIR a NIR oblastech

2020-01-20

Infračervená spektroskopie s Fourierovou transformací (FTIR) je dnes nejrozšířenější analytickou technikou ze skupiny molekulových vibračních technik a je široce využívána zejména díky nedestruktivnosti, nenáročnosti na úpravu vzorku a skupenství a také díky nulovým provozním nákladům a jednoduché obsluze.

Více…

Malé FTIR spektrometry a jejich rostoucí význam pro průmysl i R&D

2019-12-16

V dnešní době je Infračervená spektroskopie s Fourierovou transformací (FTIR) zaběhnutou analytickou technikou, která nachází své uplatnění v mnoha odvětvích průmyslu, v analytických laboratořích i v oblasti vědy a výzkumu – zkrátka všude tam kde je potřeba sledovat chemismus látek – ať už ověřovat správné chemické složení materiálů, identifikovat neznámé látky nebo kvantifikovat jednotlivé komponenty ve směsích. Za bezmála 50 let své existence se tato technika vyvinula z tzv. high-endového vědeckého prostředí do současné podoby – rutinní techniky s jednoduchým vzorkováním i obsluhou a zodpovědnými výsledky analýz v krátkém čase.

Více…

BRUKER uvedl na trh hned 2 nové přístroje!

2019-12-06

Vážení kolegové,
za poslední roky je Bruker skutečně nejinovativnějším výrobcem FTIR a Ramanových spektrometrů a my máme velikou radost, že ani koncem letošního roku tomu není jinak - Bruker stihl za poslední dva měsíce uvést na trh hned dva unikátní přístroje -  FTIR mikroskop LUMOS II a multispektrální FTIR spektrometr INVENIO-X. Oba přístroje přináší celou nových prvků, které na které stojí za to se podívat.

Více informací se dočtete níže.

Více…

III. Setkání uživatelů FTIR a Ramanových spektrometrů - REGISTRACE SPUŠTĚNA!

2019-09-30

Společně s kolegy z výzkumné infrastruktury CEITEC Nano bychom Vás rádi i v letošním roce pozvali na  3. Setkání uživatelů FTIR a Ramanových spektrometrů BRUKER. 

Více…

LABOREXPO 2019 - setkejte se s námi u stánku B30

2019-09-02

V rámci veletrhu laboratorní techniky Laborexpo, konaného ve dnech 25.-26.9.2019 v Kongfresovém centru v Praze jsme si pro Vás připravili bezplatné měření a také vyhodnocení Vašich vzorků přímo u nás na stánku B30. 

Nezapomeňte se nám včas nahlásit, kapacita je omezená.

Více…

Nové trendy v oblasti Ramanovy spektrometrie

2019-07-10

Ramanova spektrometrie patří do skupiny technik molekulové vibrační spektrometrie. Jedná se o techniku, která si díky svým přednostem vydobyla významnou pozici v oblasti chemické analýzy. Za přednosti lze považovat nedestruktivnost, časovou nenáročnost, nízké provozní náklady, nízké požadavky na úpravu vzorku, možnost měření přes obalový materiál aj. Jako taková zároveň dokáže podat důležitou informaci o chemické struktuře látky.

Více…

Využití FTIR spektrometrie pro online analýzu plynných směsí

2019-07-03

Infračervená spektroskopie s Fourierovou transformací (FTIR) je díky svým přednostem významnou a často používanou analytickou technikou v mnoha oblastech průmyslu, vývoje i výzkumu. Následující článek popisuje hardwarové i softwarové řešení inovativního FTIR spektrometru Matrix-MG (výrobce BRUKER) uzpůsobeného pro analýzu plynů, tedy především kvantifikaci jednotlivých složek v reálném čase s citlivostí až na jednotky ppb. Konkrétní využití přístroje je předvedeno na příkladu real-time analýzy výfukových plynů z motoru automobilu.

Více…

Trendy a inovace v oblasti FTIR spektroskopie – nové INVENIO

2019-01-23

Infračervená spektroskopie s Fourierovou transformací (FTIR) je v dnešní době široce využívanou analytickou technikou – své uplatnění nachází ve vědě a výzkumu i v průmyslu, a to v oblastech jako je chemie, fyzika, farmacie, forenzika, restaurátorství, elektrotechnika, strojírenství, optika aj. Je to již přibližně 50 let od toho, co byly dostupné první komerční FTIR spektrometry. Po celou dobu se technika vyvíjela, docházelo k vylepšování výkonnosti a životnosti komponent, digitalizaci řídících jednotek a v neposlední řadě také ke zjednodušení spektrometrů pro tzv. rutinní aplikace – průmyslovou kontrolu kvality aj. nenáročná využití. Kam se ale vývoj ubírá v dnešní době a kde je v době velkého technického pokroku ještě prostor pro inovace? Následující článek se zabývá novými trendy v oblasti FTIR spektroskopie na příkladu FTIR spektrometru INVENIO-S – letošní novinky z dílny Německého výrobce Bruker Optics (viz obr.1).

Více…